Ne Yaptığını Bilmeyen Mühendisler

Herkese merhaba, dün ofisi  müteahhit yapan şirketten bir kız aradı ve fan sordu, resmi bir kuruma iş yapıyorlarmış keşif listesinde olan bir fan motoru hakkında bilgi istedi, bende, yardımcı olabilirim nasıl bir şey lazım? dedim

M: Valla 50 mm/ss 1000 m3/h cam tipi vantilatör yazıyor.

B: Yok bir yanlışlık var cam tipi böyle bir vantilatör olmaz, cam tipi aspiratör olmasın bu

M: Valla ben bilmiyorum aynen böyle yazıyor.

B: Bak kızım 50 mm/ss yaklaşık 500 PA denk gelir bu çok büyük ve güçlü bir motordur nereyi havalandıracaksınız? bana söylersen daha iyi yardımcı olabilirim.

M: Bunu cama montaj edeceğiz, ucuna da 0.60 mm et kalınlığında sac kanal yapılacak, onu da siz yapıyor musunuz?

B: ???? anlamadım cam tipi aspiratöre kanal mı yapılacak? neresi için bu?

M: Tuvalet egzostu için

B: Kaç metrekare bu tuvalet alanı? bodrum katta da, siz 40. kattan mı çekeceksiniz havayı?

M: Hayır 3 tane standart tuvalet kabini var sadece, yapılacak kanal da en fazla 4 metre.

B: Ablacığım bu işte bir terslik var, istersen sen bu keşfi çıkartan kişiyi ara, projeyi yapan mühendise sorsun, yanlış yazmış böyle bir şey olmaz 50 PA olmasın zaten 1000 m3/h kapasitede fazla, olmazsa beni arasın konuşalım.

M: Yok zaten ben mühendisle konuştum – orada ne yazılıyorsa o olacak – dedi.

Yapmayın arkadaşlar yaa, siz nasıl mühendissiniz? sizi işe kim aldı? bu kadar basit bir seçimi bile yapamayıp, keşfe doğru dürüst bir fan da yazamıyorsanız yazık size, yapmayın bu milletin parasına yazık, emeğine yazık, kanal tipi fan ile cam tipi fan arasındaki farkı bilmeyen, pascalı, milimetre su sütününu bilmeyen, kapasite hesabı yapamayan bir mühendis olmaz, bırakın mühendisi, bu adam usta bile olmaz, yazıktır yaa. ondan sonra resmi işler böyle yalap şalap oluyor. Müteahhit şartname böyle, ben yapıp paramı alayım alayım diyor. Ben ne diyeyim?